BİZDEN HABERLERİLK SİZ BİLİN...
İGSAŞ'tan İki Yeni Yatırım
20.02.2017 Ekonomist Dergisi

İGSAŞ'tan İki Yeni Yatırım

Türkiye' gübre ithalatını azaltmayı hedefleyen İstanbul Gübre Sanayi (İGSAŞ), iki yeni yatırıma soyundu. Şirketin Kütahya ve Antalya’daki yeni tesislerinin yatırım maliyeti toplamda 60 milyon dolar olacak. İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok, "Kütahya'da, Türkiye'de ilk defa üretilecek olan saf gübre yatırımı yapacağız. Antalya'da ise özel damlama gübreleri ve sıvı gübre üreteceğiz” diyor.

Bir kamu kuruluşu olarak 1971’de kurulan ve 2004’ten bu yana Yıldızlar Yatırım Holding çatısı altında faaliyet gösteren İGSAŞ, iki önemli yatırıma soyunuyor. Kütahya’daki tesise ek saf gübre fabrika yatırımı yapılacak. Antalya’da ise sıfırdan özel damlama gübreleri ve sıvı gübre üretecek bir tesis kurulacak. Kütahya’daki tesis 50 milyon dolara, Antalya’daki tesis ise 10 milyon dolara mal olacak. İGSAŞ, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu üre gübresi, CAN ve kompoze gübrelerini ulusal ve Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretiyor. Şirketin bugün Türkiye genelinde 600 bayisi var. İSO 500 listesinde 2015 yılında 921,3 milyon TL cirosuyla 12’nci sırada yer alan İGSAŞ, bu yıl da cirosunu yüzde 20 oranında artırmayı planlıyor.

SAF VE SIVI GÜBRE

Şirketin yatırım hamleleri de sürüyor. İzmit ve Kütahya tesislerine ileri teknoloji ve ek yatırımlar yaptıklarını belirten İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok, Kütahya’da mevcut tesislerin yanına ilave bir yatırım yaptıklarını söylüyor. Turan Tok “Türkiye’de üretilecek olan, yılda 50 milyon dolar ödenerek ithal edilen 50 bin ton kapasiteli, yeni bir saf gübre için yatırım kararı aldık. 50 milyon dolara mal olacak tesis Nisan 2018’de tamamlanacak” diyor.

Antalya 1’nci OSB’de 10 milyon dolarlık yeni bir yatırıma daha imza atan İGSAŞ, toplam 15 bin metrekarelik tesiste, özel damlama gübreleri ve sıvı gübre üretecek. Tesisin şubat sonunda üretime geçmesi planlanıyor. Şirket yine bu tesisindeki akredite laboratuvarında Türkiye’de daha önce hiç yapılmamış analiz ve AR-GE çalışmalarına imza atmayı hedefliyor.

ÇİFTÇİLERİ SOSYAL PROJE

Yatırımların yanı sıra sürdürülebilirlik projelerine de devam ettiklerini söyleyen Turan Tok, ‘Tarladan Sofraya’ adı verilen kurumsal sosyal sorumluluk projesiyle, doğru uygulamaları çiftçilerle buluşturmayı hedeflediklerini belirtiyor. Çiftçilerin büyük çoğunluğunun babadan ve dededen gelen geleneklerle toprağı işlediğine dikkat çeken Tok, şunları da ekliyor:

“Bu projeyle çiftçilere, doğru teknikler kullanarak yüzde 45’e varan su ve yüzde 40’a varan enerji tasarrufu elde edebileceklerini gösterdik. Çiftçilerimiz yüzde 35 oranında daha az gübre kullanabileceklerini de deneyimleme şansına sahip oldu” diyor.

PAZARIN YÜZDE 20’SİNE HAKİM

3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Yıldızlar Yatırım Holding, 3,2 milyar TL ciroya sahip. Bunun yaklaşık 1 milyar TL’si gübreden yani İGSAŞ’tan geliyor. Kocaeli, Samsun ve Kütahya’daki üç tesisinde üretim yapan İGSAŞ, pazardaki toplam üretimin yüzde 20’sine hakim. En stratejik ürünlerin ise üre gübresi olduğunu söyleyen Turan Tok, şöyle devam ediyor:

“Bu konuda Türkiye’nin ilk ve tek üreticisiyiz. Kocaeli tesisimizde ‘İGSAŞBLUE’ markasıyla üretim ve satışa başladık. Dizel yakıtlı motorlarda kullanılan, sera ve egzoz emisyonlarını azaltan bu katkı maddesinin Türkiye’de üretiminde ve satışında lider olmayı hedefliyoruz. Bunun için Samsun’daki tesisimizde de 9 milyon Euro’ya ulaşan bir yatırım yaptık. Bu yatırımla yıllık İGSAŞBLUE üretimimiz 100 bin tonu aştı. Toplam pazarın yakın zamanda daha da büyüyeceği kanısındayız”